Första och sista dagen

Tisdag 16 juni
Välj din grupp för att se dagens schema:

Aktiviteter alla är med på

Deltagarna kommer gå till incheckningen och få sin grupp. Som ledare så ska du vänta vid den stora eller lilla konstgräsplanen och hålla upp din grupps nummer och vänta tills ni tror att alla har kommit. Ge deltagarna sina deltagar-kit. 

Deltagarna får sina tröjor, väskor och vattenflaskor. Sedan får deltagarna och ledarna lära känna varandra genom namnlekar osv. Sedan ska deltagarna diskutera vilka regler som ska gälla under lägret, samt vilka lekar barnen verkar gilla. 

Gemensamt komma fram till regler som de vill att gruppen ska följa. Ledarna har uppskrivna regler som barnen ska följa men helst ska man uppmuntra barnen att komma på likande regler själva, och lägga till något om det är någon viktig del de inte kommit på själva. Också viktigt är att informera gruppen om mobilpolicy, samt om läsk och godis.

Alla grupper samlas på den lilla konstgräsplanen där vi kommer ta en gruppbild med hjälp av drönare.

Alla deltagare och ledare kommer att få lägga sig ner på marken och drönare kommer ta bilder och filmer ovanfrån.

Ät mellis med sin grupp på samma plats (torpet). Gör er redo att cykla iväg med gruppen till kyrkan.

Projektgruppen håller i introt till temat i kyrkan.

Tema  

Tema börjar senast 10.30 håller på senast till 11.00, efter cyklar man till sin aktivitet (se nedan)

Lunchen är sker på Skogsvallen vid Klubbstugan. Barnen ska ha tagit med sig egen mat hemifrån. Ta er mat och ät med gruppen någonstans utomhus. 

Avsluta med gruppen på Skogsvallen. Fråga gruppen om hur de tycker dagen har varit. Informera också gruppen var morgonsamlingen är de övriga dagarna. Morgonsamlingarna kommer då vara i kyrkan klockan 09.00. 

  • Vad tycker ni om dagen? 
  • Vad har varit bäst under dagen? 
  • Vad har varit mindre under dagen?  


Möjligtvis fylla ut med en grupplek
 

Gruppspecifika aktiviteter

Cykla runt till olika områden i Sävar, där det sitter lappar med en fråga, barnen ska svara på frågan och sen cykla vidare till nästa plats. För att få in hur ni cyklar i grupp. 

Obs! Frågorna behövs inte göras i ordning, ledarna bestämmer själv ordningen.

Plats: B-hallen

Snappa näsduk, Sten sax påse – stafett – 30 min bakom badhuset

Inne i B-hallen – Spökboll – 30 min

Plats: Skogsvallen

Ni leker i gruppen för att lära känna varandra.

Onsdag 24 juni
Välj din grupp för att se dagens schema:

Burträskbingo

Bingon är inte uppsatt än.